back

Голодомор 1932-1933 років

17 листопада 2008

В районі активізовано роботу щодо збирання свідчень очевидців та виявлення жертв Голодомору 1932-1933 років з широким залученням учнівської та студентської молоді навчальних закладів Сосниччини.

При селищній та сільських радах продовжують свою роботу 19 робочих груп по збиранню та вивченню свідчень очевидців подій тих років.

На основі зібраних свідчень очевидців, що пережили часи Голодомору 1932-1933 років можна сказати, що на території Сосницького району явище Голодомору 1932-1933 років мало місце, але фатальних наслідків масової загибелі не було, були лише поодинокі випадки в деяких селах.

Також зі спогадів старожилів виявлено, що до мешканців сіл Сосниччини застосовувалися репресивні заходи, а саме вилучалися запаси зерна та городовини. На сьогодні документальних матеріалів та спогадів очевидців, які б підтверджували інші репресивні заходи, зокрема занесення на чорну дошку сіл в районі не виявлено.

Складено список осіб, які постраждали і пережили часи Голодомору.

Створено реєстр населених пунктів Сосницького району, що постраждали від Голодомору 1932-1933 років, визначено їх адміністративне підпорядкування станом на 1933 рік, який дещо відрізняється з сьогоденням.

В зв’язку з відсутністю масової смертності (лише поодинокі випадки) в часи Голодомору 1932-1933 років на території Сосниччини відсутні місця масових поховань. Але на знак шани та пам’яті про померлих від голоду на території району (смт Сосниця, район В’юнище) встановлено пам’ятний Хрест, відкриття якого відбулося 23 листопада минулого року за участю районного керівництва, представників релігійних громад, учнівської молоді та громадськості.

На основі спогадів та переказів про померлих від голоду було визначено п’ять сільських рад для встановлення пам’ятних Хрестів.

Протягом серпня – вересня цього року на території п’яти сільських рад, в селах Киріївка, Конятин, Змітнів, Волинка та Шаболтасівка встановлено пам’ятні Хрести жертвам Голодомору 1932-1933 років. Місце встановлення пам’ятних Хрестів визначено сільськими головами і затверджено рішеннями виконкомів даних сільських рад з врахуванням думки жителів сіл. Офіційне їх відкриття та освячення проводиться також з широким залученням мешканців Сосниччини.

З метою поінформованості громадськості району, учнівської і студентської молоді про страшні часи 1932-1933 років в районних засобах масової інформації створено рубрики, де друкуються спогади та перекази очевидців Голодомору.

В краєзнавчому музеї ім. Ю.Виноградського є постійно діючий розділ експозиції, який представлений документальними матеріалами, книгами, пов’язаними з голодом в 1932-1933 роках на Україні.

У фондах музею зберігаються ксерокопії документів, а також дослідницька робота «Голодомор 1932-1933 років на Україні», в якій розміщені матеріали спогадів про життя в ті важкі часи жителя села Вільшани Сосницького району М.С. Пуда.

Взято на контроль питання щодо завершення роботи з оформленням в бібліотечних, музейних кімнатах світлицях навчальних закладів району експозицій, стендів, тематичних куточків та книжкових виставок, що висвітлюють трагедію голодоморів, політичних репресій та примусових виселень.

Рекомендовано представникам релігійних організацій району проводити доброчинну та милосердницьку роботу серед жителів, які пережили часи Голодомору 1932-1933 років.

Починаючи з 2 листопада поточного року в районі проводиться акція «33 хвилини» за участю районного керівництва, учнівської і студентської молоді, громадськості району, в тому числі представників релігійних організацій, мешканців Сосниччини, які пережили страшні часи голоду тих років та представників місцевих засобів масової інформації. При проведенні даної акції поіменно згадуються жителі нинішньої території Сосницького району, які померли від голоду в 1932-1933 роках.