back

Що змінилося у тестуванні на COVID-19 на первинній ланці медичної допомоги

12 січня 2021

Що змінилося у тестуванні на COVID-19 на первинній ланці медичної допомоги

В Україні оновили алгоритм тестування пацієнтів з підозрою на коронавірусну інфекцію. До стандарту первинної медичної допомоги додали скринінгове обстеження щодо COVID-19 - тестування методом експрес-діагностики, результат якого можна отримати вже за 15 хвилин, повідомляє Урядовий портал. 

У відомстві нагадали, що відтоді, як у квітні 2018 року в Україні стартувала реформа первинки, громадяни можуть вільно, незалежно від місця прописки, обирати свого лікаря. На сьогодні понад 30 млн 870 тисяч українців або понад 75% населення країни вже скористалися цією можливістю. За даними електронної системи охорони здоров’я, первинну допомогу надають понад 23 400 лікарів. Загалом, у 2020 році НСЗУ виплатила надавачам первинної медичної допомоги понад 18 мільярдів гривень.

Незалежно від того, в якому закладі – комунальному чи приватному – працює лікар, який має договір з НСЗУ, пацієнт отримує у нього безоплатно весь обсяг послуг, передбачений Програмою медичних гарантій. Чітко визначений перелік послуг включає консультації лікаря з метою профілактики та контролю захворювань, базові дослідження та аналізи, вакцинація дітей та дорослих відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень та амбулаторне лікування основних захворювань. Також лікар первинної медичної допомоги виписує електронні рецепти, електронні направлення до фахівців спеціалізованої ланки, направлення на проведення діагностичних досліджень чи лікування.

Важливу роль відведено первинній ланці і в боротьбі з пандемією COVID-19. Адже заклади первинної медичної допомоги залучені до амбулаторного лікування пацієнтів з підозрою або встановленим діагнозом COVID-19. Сімейний лікар - саме та людина, кому першому телефонує пацієнт при появі симптомів цієї хвороби. Лікарі первинки залишаються постійно на зв’язку зі своїми пацієнтами і їхню роль у боротьбі з пандемією важко переоцінити.

Щоб вчасно виявляти інфікованих коронавірусом пацієнтів, розширити доступ до тестування на COVID-19, а відтак ефективніше протистояти пандемії, на державному рівні було прийнято розпорядження № 157. Згідно документу тестування пацієнтів на ковід тепер є частиною послуги на первинному рівні медичної допомоги та при амбулаторній допомозі.

Для виконання цих вимог з листопада 2020 року збільшена капітаційна ставка для первинки до 651,6 грн. Та внесені відповідні зміни в нормативно-правову базу. Нововведення зафіксовані у наказі МОЗ № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» від 22 грудня 2020 року. Відповідно було змінено специфікації пакету надання медичної допомоги на первинній ланці. Тож з 22 грудня минулого року відбір матеріалів у хворих на ковід або підозрою на нього для тестування та їх транспортування у лабораторний центр МОЗ є складовою частиною медичних послуг надавача первинної медичної допомоги.

Відповідно до оновленого порядку реалізації Програми медичних гарантій, у 1 кварталі цього року не буде пакету послуг для мобільних бригад, що відбирають матеріал для тестування у пацієнтів з підозрою на COVID-19.

Натомість Центри надання первинної меддопомоги створюють пункти тестування. Медики виїжджають до тих пацієнтів, які не можуть дістатися до пунктів самостійно. Також Центри медико-санітарної допомоги мають можливість домовитися між собою та створити спільні пункти тестування або мобільні бригади.

Серед іншого у розпорядженні № 157 враховані правила тестування у спеціалізованих амбулаторно-поліклінічних закладах.

Так, до стандарту первинної медичної допомоги додали скринінгове обстеження, а саме - тестування методом експрес-діагностики - швидкий тест на антиген, результат якого можна отримати за 15 хвилин.

Скринінгове дослідження на визначення антигену SARS-CoV-2 проводять:

  • людям з підозрою на COVID-19,
  • людям з симптомами тяжкого гострого респіраторного синдрому, інших ГРВІ або з ознаками пневмонії;
  • пацієнтам, які підлягають плановій госпіталізації;
  • особам, які були у тісному контакті з хворим на COVID-19 та тим, хто повернувся з регіонів, де зафіксовано масштабне розповсюдження COVID-19.

Швидкі тести надходять до регіональних Департаментів охорони здоров'я. Вони ж розподілятимуть потрібну кількість тестів на заклади охорони здоров'я, які надають первинну медичну допомогу. Скринінгове дослідження проводиться за умови наявності відповідних тестів у медичному закладі.

За інфоримацією Урядового порталу