back

Про заходи щодо запобігання інфекційних захворювань, пов’язаних із вживаням недоброякісної питної води

03 грудня 2020

    Про заходи щодо запобігання інфекційних захворювань, пов’язаних із вживанням недоброякісної питної води

 

Питна вода незадовільної якості може бути фактором передачі ряду інфекційних хвороб, зокрема гострих кишкових інфекцій ( дизентерії, холери, вірусного гепатиту А та інш.), в тому числі і вода колодязів та джерел.

З метою запобігання забруднення питної води місця влаштування бюветів, колодязів та каптажів джерел слід розташовувати на незабрудненій та  захищеній  території,  яка знаходиться  вище за течією ґрунтових вод на відстані не менше ніж 30 м від магістралей з інтенсивним рухом транспорту  та  не  менше ніж  50  м  (для індивідуальних колодязів — не менше ніж 20 м) від вбиралень,  вигрібних ям,  споруд та  мереж  каналізації,  складів добрив  та отрутохімікатів,  місць утримання худоби та інших місць забруднення ґрунту та підземних вод. Територію поблизу колодязя,  каптажу джерела чи  бювету треба  утримувати   в   чистоті   та   організовувати  відведення поверхневого стоку.

У радіусі  50 м від бюветів,  колодязів та каптажів джерел не дозволяється  здійснювати  миття  транспортних  засобів,   водопій тварин,  влаштовувати водоймища для водоплавної птиці, розміщувати пристрої для приготування отрутохімікатів та іншу  діяльність,  що може призвести до забруднення ґрунту та води.

Забороняється влаштовувати бювети, колодязі та каптажі джерел у  місцях,  що  затоплюються,  зазнають розмивів,  зсувів та інших деформацій, на понижених та заболочених територіях.

Забороняється використовувати для підйому води із колодязя чи каптажу джерела громадського користування ємкості,  які  приносять споживачі, а також набирати воду із відра загального користування посудом, що належить споживачам.

Власники   бюветів,   колодязів   чи   каптажів   джерел зобов’язані  щорічно  проводити планове обстеження цих споруд,  їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію. Після кожного ремонту або чищення  слід проводити дезінфекцію споруд та знезараження питної води,  а також лабораторні дослідження .

У тому разі,  коли після чищення та дезінфекції бюветів, колодязів  чи каптажів джерел безпечність та якість питної води не покращується,  використовувати її для питних потреб забороняється. На бюветі,  колодязі чи каптажі джерела слід вивісити інформаційну табличку «Вода для пиття не придатна» і провести повторні  чищення та дезінфекцію з подальшим лабораторним контролем їх ефективності.

У  разі  погіршення ситуації с захворюваністю населення на гострі кишкові інфекції в населеному пункті  та  небезпечної  якості   питної   води   за   показниками епідемічної  безпеки воду у бюветах,  колодязях чи каптажах джерел слід додатково знезаражувати з застосуванням дозуючих патронів.

НЕ можна використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з річок, озер, колодязів, підземних джерел тощо.

• Для пиття і приготування їжі використовувати воду тільки з джерел водопостачання гарантованої якості або питну бутильовану воду.

• При неорганізованому відпочинку (туристичні мандрівки, екстремальний туризм тощо) для миття посуду і рук вода має бути профільтрована і прокип’ячена. Для пиття та приготування їжі необхідно мати з собою запас питної води.

• Перед приготуванням їжі та перед її вживанням необхідно завжди мити руки з милом.