back

Лейкоз великої рогатої худоби

21 жовтня 2020

Лейкоз великої рогатої худоби - хронічне інфекційне захворювання пухлинної природи, збудником якого є ретровірус – вірус лейкозу великої рогатої худоби (ВЛ ВРХ). Лейкоз перебігає частіше безсимптомно, а при наявності ознак розвитку патологічного процесу проявляється злоякісними змінами крові (лімфоцитоз) та утворенням пухлин у кровотворних та інших органах і тканинах.
При лейкозі ВРХ суттєво порушуються обмінні процеси в організмі хворої тварини, як наслідок відбуваються зміни якісних характеристик молока та м’яса та накопичення в них шкідливих для організму людей та тварин продуктів обміну. На даний час не доведена можливість зараження людини лейкозом від великої рогатої худоби, але генетична спорідненість вірусів лейкозу ВРХ та Т-клітинного лейкозу людини не виключають можливості такого зараження у майбутньому, наприклад, внаслідок мутацій вірусів.
Вірус лейкозу виділяється із організму хворої тварини з кров’ю, а також з молоком, слиною та іншими секретами, які можуть містити клітини крові (лейкоцити). Зараження тварин відбувається при їх контакті між собою при спільному утриманні на пасовищах, фермах, вигульних майданчиках, при доїнні хворих та здорових тварин одним доїльним апаратом.
Також значну роль у перенесенні вірусу від хворих тварин до здорових відіграють лікувальні маніпуляції – використання нестерильних інструментів при ін’єкціях, штучному осіменінні, тавруванні, обрізці копит, ректальних дослідженнях, фіксації тварин за носову перетинку тощо. Можливе також внутрішньоутробне зараження телят.
Особливістю лейкозу є те, що розвиток клінічних проявів хвороби може тривати протягом багатьох місяців і років, при цьому візуально здорова тварина виділяє вірус у навколишнє середовище, тобто є джерелом інфекції для інших тварин.
Вірус лейкозу стійкий до дії низьких температур, але чутливий до дії високих температур (кип’ятіння, пастеризація) та дезінфектантів у звичайних концентраціях. Тому санітарна обробка та знезараження інструментів, господарського інвентарю та приміщень дезінфікуючими розчинами є одним із шляхів профілактики зараження лейкозом.
Тому оздоровчі заходи щодо лейкозу базуються на лабораторних дослідженнях крові від великої рогатої худоби із наступним вилученням позитивно реагуючої худоби із загального стада. Ізолювання інфікованих тварин від неінфікованих на підставі результатів лабораторних досліджень залишається основним методом боротьби з лейкозом ВРХ в усьому світі.
В Україні дослідження на лейкоз в благополучних господарствах та приватному секторі проводяться один раз на рік.
Якщо вже так сталося, що годувальниця інфікована або хвора, слід виконати припис державного інспектора ветеринарної медицини району – ізолювати її, або здати на м’ясокомбінат, тому що продаж молока державі та на ринку , а також випас в загальному стаді забороняється.

Ризикувати своїм здоров’ям та здоров’ям своїх дітей не варто.