back

Пластикова епідемія - рух на знищення планети

09 вересня 2020

ПЛАСТИКОВА ЕПІДЕМІЯ – РУХ НА ЗНИЩЕННЯ ПЛАНЕТИ

Поліетиленові пакети  та пластик в побуті людини – лідери в списку згубних для екології речей. Пластикове сміття можна знайти всюди — на землі, в морі й навіть глибоко на дні океану. Забруднення планети відходами пластику перетворюється на справжню екологічну катастрофу. Пластик став епідемією. Щорічно викидається достатньо пластику, щоб чотири рази обгорнути Землю.

Він буквально проходить через наші руки весь день. Пластикова клавіатура. Плазмовий рамковий комп’ютерний монітор. Пластикова миша. Кількість пластику, яку ми зустрічаємо щодня, не закінчується. Щорічно по всьому світу використовують близько 500 мільярдів пластикових пакетів. Більше мільйона мішків використовуються кожну хвилину.

Майже кожного дня середньостатистичний українець йде до магазину і разом з продуктами купує, як мінімум, один пакет. Адже ми звикли- купуючи фрукти, обов’язково класти їх у безкоштовні «маєчки», а великий обсяг продуктів розподіляти по двом-трьом пакетам.Але мало хто замислювався над тим, яку шкоду кожен з нас наносить довкіллю щоденно. Адже приходячи додому, ми викладаємо продукти по місцям, а пакет здебільшого викидаємо. Тобто, час користування зводиться буквально до хвилин, а розкладається у довкіллі він близько 1000 і більше років. За невтішними прогнозами, через 35 років в океанах на 2 т риби припадатиме 1 т пластика.

Причина цього — відсутність можливості переробляти цей вид відходів: близько 1/3 виробленого пластика йде не на переробку, а в Світовий океан. 46% пластику плаває в океані і може дрейфувати протягом багатьох років, і врешті-решт осісти на океанських глибинах.

В океані пластик перетворюється на мікрочастинки, які з’їдають риби та інші морські тварини. Разом із морепродуктами і рибою пластик потрапляє до нашого організму. Шматки пластику з 1-литрової пляшки можуть потрапити на кожну милю світових пляжів.

Всі чули про сміттєві острови в океані. Велика тихоокеанська сміттєва пляма – приклад гігантського сміттєзвалища в океані – настільки величезна, що це складно зрозуміти. Вона складається з нескінченної кількості пластикових пляшок, рибальських сіток, пластикових іграшок, м’ячів і всього того пластикового сміття, що тільки можна собі уявити.

У світових океанах є п’ять плавучих сміттєзвалищ з пластмаси. 80 відсотків вмісту цих величезних шарів пластикового сміття утворюється  на суші,  і лише п’ята частина потрапляє із суден або викликана якоюсь діяльністю на морі. Мікропластик забруднює все від полюса до полюса, пластик виявлений навіть у полярних льодах, і там його концентрація вища, ніж у морській воді .

Раніше вважалося, що 15 відсотків пластмаси знаходиться на пляжах, 15 відсотків – у морі, а 70 відсотків – на морському дні. Однак зараз вчені припускають, що на дні знаходиться 90 відсотків пластмаси. Звичні для багатьох целофанові пакети та пластик, завдають відчутної і реальної, непоправної шкоди навколишньому середовищу:

Потрапляючи в грунт, повільно (протягом сотень років)  відходи пластику будуть виділяти хімічні речовини, роблячи його токсичним і непридатним для вирощування якісної сільськогосподарської продукції.

Звірі, які живуть на суші і в водоймах, їдять поліетилен та пластик, приймаючи за їстівне. Ковтаючи,  тварини страждають кишковою непрохідності і це призводить до тривалої, повільної і болісної смерті. Багато корів гине після поїдання поліетиленових пакетів, які опинилися на пасовищах. Морські черепахи помилково приймають поліетиленові вироби  за медуз, популярну для них їжу, що також призводить до сумного результату. Таких прикладів, в звичному середовищі існування тварин, безліч. Не тільки навколишнє середовище і тваринний світ страждають від нашестя пластикового сміття, здоров’ю та добробуту людини також загрожують ці, на перший погляд зовсім нешкідливі, пакетики.

Закупорені мішечками зливні стоки призводять до затоплень під час рясних дощів. Наноситься матеріальні збитки – пошкоджуються транспортні засоби та житло, створюються великі ділянки стоячої води, що сприяє антисанітарії, розмноженню мікробів, комах, виникненню і поширенню різних хвороб.

Агресивні барвники і клей, які містять свинець та інші важкі метали, потрапляючи в продукти харчування через упаковку, можуть викликати ряд важких, невиліковних захворювань.

Проте важливішим є те, що потрапляння пластику в наші природні системи безпосередньо пов’язане з кліматичною кризою і глобальним потеплінням, які руйнують довкілля, знищують біорізноманіття, сприяють зміні клімату і виснажують природні ресурси. Вчені стверджують, вплив цих змін настільки величезний і немислимий, що, якщо терміново не змінити шкідливі споживчі звички людей, екологічної катастрофи не уникнути.

Як ми можемо зменшити шкідливий вплив на природу та живих істот? Дуже просто. Потрібно лише почати з себе. Людство мусить знайти способи жити, не засмічуючи планету. В першу чергу необхідно обмежити бездумне застосування шкідливого пластику. Вибирайте те, що придатне для повторного використання, наприклад використання сумок з тканини та напоїв у металевих або скляних пляшках. Відмовтесь від одноразової, надлишкової упаковки, соломинок та інших “одноразових” пластмас. Використовуйте багаторазовий посуд у вашому домі, роботі, відпочинку, прогулянках. Шукайте альтернативу пластиковим предметам, до яких ви звикли. Переробляйте. Якщо ви змушені використовувати пластик, спробуйте відсортувати ,які найчастіше переробляються та здайте їх у найближчий пункт прийому вторсировини або покладіть у спеціальний контейнер. Уникайте пластикових пакетів .