back

Педикульоз

26 серпня 2020

Педикульоз -  це паразитарне захворювання шкіри, переноситься вошами. Воші - це паразити людини, живуть на волосистій частині голови, і харчуються кров’ю. Головна воша досягає зрілості протягом 6-14 днів, після чого самка відкладає яйця, які відомі як «гниди» - жовтувато-білого кольору і їх можна сплутати з лупою, але вони прикріпляються до волосся та важко видаляються. Через 7-10 днів вилупляються личинки, які перетворюються у вошей в середньому за 21 день, після чого самка може відкласти 50- 56 яєць.

Як дитина може заразитися педикульозом? Воші переповзають від однієї дитини до іншої при тісному контакті голови до голови. Саме тому вони найчастіше бувають у дітей дитячих садочків, шкіл вік яких від 4 до 11 років. Крім того прийнято думати, що головні воші передаються через постільну білизну, рушники, одяг, тому всі ці предмети підлягають обов’язковому пранню та знезараженню, а гребінці-це особиста річ. До групи ризику також відносяться батьки, брати, сестри, вчителі, вихователі. Думка про те, що воші частіше бувають у людей з довгим волоссям – помилкова.

Як позбутися вошей? На жаль це не так просто. Головні воші виробили стійкість до деяких інсектицидів, тому немає гарантії, що одноразове застосування антипедикульозного шампуню назавжди позбавить вас від цих паразитів. Для усунення педикульозу слід використовувати спеціальні хімічні препарати, що знищують живих вошей та вичісування волосся після миття всім членам родини.

Вагітним і годуючим жінкам перед застосуванням препаратів від педикульозу слід порадитися з лікарем.

Вичісування вошей

Це досить - таки простий спосіб позбавлення від вошей. Після миття голови треба ретельно вичесати вологе волосся густим гребінцем. Перед розчісуванням рясно нанесіть кондиціонер на волосся. Воші від вологи та кондиціонера стануть малорухливими та будуть застрягати між зубцями гребінця. Гребінець періодично витирайте або промивайте під краном. Якщо повторити цю процедуру декілька разів вдень протягом 14 днів після застосування хімічних препаратів, то буде порушений життєвий цикл вошей і дитина від них позбудеться.

Батьків цікавить питання чи зможе дитина відвідувати дитячий дошкільний заклад або загальноосвітню школу

Може в тому випадку, якщо активно ведеться лікування дитини та відсутні живі дорослі воші. Зараження відбувається дорослими вошами, а гниди слід ретельно вичісувати.

До основних заходів профілактики педикульозу відносяться
- суворе дотримання особистої гігієни у побуті;
- суворе дотримання санітарно-гігієнічного та протиепідемічного режиму у дошкільних дитячих, навчальних закладах, гуртожитках, готелях, перукарнях, квартирах, тощо.

    У приміщеннях регулярно проводити прибирання, постільну білизну потрібно міняти не рідше одного разу на тиждень з подальшим її кип’ятінням і прасуванням. 

    У перукарнях недопустиме повторне користування накидками, простирадлами, гребінцем, машинкою для стриження волосся без належної обробки. 

    В свою чергу до заходів по дотриманню вимог особистої гігієни, які спрямовані на попередження педикульозу, відносяться:
- регулярне миття тіла з одночасною зміною натільної та постільної білизни;
- догляд за волоссям (щоденне розчісування);
- систематичне чищення та догляд за верхнім одягом.

    У дітей дошкільного віку волосся потрібно оглядати щодня, звертаючи увагу на скроні, тім’я, потилицю. У дітей більш старшого віку волосся треба оглядати щотижня, особливої уваги потребує світле волосся.