back

Підготовка до школи в умовах сьогодення

18 серпня 2020

Ось і закінчується літо і попереду знову школа, школа, школа...

Підготовка до школи – дуже радісний і приємний момент для кожної дитини. В цей час в гардеробі з'являється багато нових красивих і бажаних речей. І купуються вони без особливих прохань і докучань до батьків. Шкільний рюкзак наповнювався різними новими та красивими речами, і це ще більше посилює бажання дітей піти до школи. 

Такі приємні клопоти були в кожної дитини, а для батьків набувало актуальності питання: як правильно підібрати шкільні приладдя й одяг, в тому числі шкільну форму та ранець, щоб продукція була зручною і безпечною для здоров’я дитини?

Якщо купувати шкільне приладдя в поспіху, то часто воно не витримує навіть півроку використання: рюкзаки рвуться, олівці постійно ламаються, з ручок течуть чорнила. 

Саме тому для навчання варто вибирати якісну продукцію. Зробити це не так просто: картинки шкільного приладдя вражають різноманітністю. У будь-якому магазині ви знайдете мінімум 10 варіантів рюкзаків для школи – різних моделей і кольорів. 

Гігієнічні вимоги до ранця (рюкзаку) містить міждержавний стандарт «Сумки, валізи, портфелі, ранці, папки, вироби дрібної шкіргалантереї. Загальні технічні умови» (ДСТУ ГОСТ 28631:2006), затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про надання чинності в Україні міждержавним стандартам, змінам до міждержавних стандартів та скасування нормативних документів» від 26.12.2006 №373.

Тому, обираючи ранець, слід звернути увагу на технічний опис виробу, що має містити:

 • найменування виробу, номер моделі;
 • опис конструкції, методу виготовлення, внутрішнього і зовнішнього оформлення виробу;
 • інформацію про використані матеріали і фурнітуру із зазначенням нормативного документа;
 • розмір виробу (за необхідності – правила їх вимірювання);
 • масу ранця;
 • фото або ескіз виробу;
 • вимоги до упаковки.

Вага учнівського ранця або ж портфеля має становити не більше ніж 1 кг, щоб не завдавати великого навантаження на хребет і плечі дитини.

Ще деякі вимоги до ранців, які необхідно враховувати:

 • ранець повинен мати таку конструкцію, щоб під час носіння фіксувати хребет дитини, а саме – жорстку спинку і міцне дно. Жорсткість спинки ранця і її оббивка повинні запобігати тиску ранця та його вмісту на спину учня;
 • довжина плечових ременів ранця має бути регульованою;
 • ширина плечових ременів ранця має бути не менше ніж 3 см;
 • ширина учнівського ранця не повинна бути більша ширини плечей дитини, верхній край – не вище рівня плечей, нижній край – не нижче стегон;
 • слід відмовитися від ранця, який носять на одному плечі, щоб уникнути викривлення хребта дитини;
 • штучні та синтетичні матеріали, текстильні матеріали, вироблені з хімічних волокон, використані під час виготовлення ранця, мають мати наявність висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи;
 • ранець має містити деталі з матеріалів контрастних кольорів, оздоблювальні деталі та фурнітуру зі світловідбивальними елементами на передніх, бічних поверхнях та на верхньому клапані ранця, що убезпечать дитину на дорозі, особливо в зимовий час, коли на вулиці темно;
 • ранець повинен мати стійке забарвлення. Щоб перевірити це, слід без натиску протерти поверхню ранця сухою або вологою білою тканиною два-три рази. Якщо на тканині залишився слід фарби, то використані матеріали – неякісні;
 • усі шви на виробі мають бути без пропусків стібків. Кінці швів повинні бути закріплені. Шви та оздоблення ранця не мають бути грубими та врізатися в тіло дитини.

Вимоги до підручників визначено в Державних санітарних нормах і правилах «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.01.2007 №13: загальна вага підручників із розрахунку на один навчальний день у комплекті з шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля, не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм перенесення учнями ваги на відстань до 3 км, а саме для учнів:

 • I-II класів – 1,5-2,0 кг;
 • III-IV класів – 2,0-2,3 кг;
 • V-VI класів – 2,3-3,0 кг;
 • VII-VIII класів – 3,0-3,5 кг;
 • IX-XI(XII) класів – 3,5-4,5 кг.

Вага кожного підручника не повинна перевищувати: для I-II класів – 300 г; III-IV класів – 350 г; V-VI класів – 450 г; VII-X класів – 500 г; XI-XII класів – 600 г. Збільшення ваги підручника можливе, але не більше ніж на 20 %.

Вибір шкільної форми один із найбільш важливих питань для кожного з батьків. Все залежить від навчального закладу, в якому буде навчатися дитина, так як в деяких із них висуваються особливі вимоги до зовнішнього вигляду учнів. В такому випадку заклад самостійно замовляє комплекти одягу і шиє їх до початку нового навчального року.

Якщо мова йде про звичайну школу, де питаннями купівлі шкільної форми займаються батьки, потрібно врахувати деякі особливості вибору: згідно Державних санітарних норм та правил «Матеріали та вироби текстильні, шкіряні та хутрові. Основні гігієнічні вимоги», що затверджені наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.12.2012 №1138, шкільну форму дозволяється виготовляти із застосуванням змішаних тканин (з вмістом натурального волокна не менше 50%) – для дітей молодших і середніх класів, штучних волокон – для дітей старших класів; блузки та сорочки для дітей молодших і середніх класів дозволяється виготовляти з використанням натуральних тканин (шерсть, льон, бавовна), для дітей старших класів – штучних тканин (віскозні, ацетатні, триацетатні, казеїнові). Моделі, які пошиті з натуральних матеріалів з незначним відсотком синтетичних волокон, запобігають потовиділенню, що особливо важливо в теплу пору року. Крім того, матеріал повинен бути приємним на дотик, не викликати алергічних реакцій і дискомфорту.

Для занять фізкультурою важливо обрати зручний спортивний костюм, в якому дитині буде комфортно. Кофта повинна бути на блискавці, щоб дитина могла з легкістю її розстебнути або зняти. Форму доповнює спортивне взуття – це можуть бути кросівки або кеди. Рекомендується обирати взуття на липучках, щоб під час бігу у дитини не розв'язалися шнурки. Колір форми для фізичних вправ може бути абсолютно різним, якщо навчальний заклад не висуває строгих норм.

Список канцтоварів також відрізняється в залежності від того, до якого класу ходить дитина. Але є перелік основних предметів, які потрібні кожному школяреві:

 • пенал, в якому будуть зберігатися олівці і ручки. Важливо, щоб він був зручним і з нього можна було легко дістати потрібний предмет;
 • ручки, які повинні зручно лежати в руці, особливо це важливо для учнів молодших класів. Ручка для малюків повинна бути легкою, мати невеликий діаметр і пасту, яка швидко висихає на папері;
 • олівці – на цих товарах не варто економити. Вибирайте олівець середньої твердості: Н або НВ, яскравий, з тонким і міцним грифелем. Це особливо важливо для учнів молодшої школи;
 • зошити для школи з щільним папером, який не продавлюється ручкою і не просвічується. Листи не повинні бути занадто білими – це не піде на користь зору дитини. Поверхня повинна бути матовою і гладкою;
 • лінійки – пластикові або дерев'яні, головне, щоб на них було добре видно чіткість поділу. Учням молодших класів більше підійдуть дерев'яні лінійки, вони міцніші і менше ламаються. Старшим школярам знадобиться кілька видів лінійок.

Це дуже короткий список шкільного приладдя, яке обов'язково знадобиться. Також буде потрібен альбом, фарби, пластилін, але точний перелік товарів для творчості назве вчитель.

Отже, відповідальний вибір шкільної форми та ранця, шкільного приладдя, виготовленого з безпечних матеріалів та дотримання рекомендацій фахівців дадуть змогу зберегти здоров'я дитини.