back

Обережно - ботулізм!

19 травня 2020

Обережно ботулізм !!!

 Ботулізм – це дуже небезпечне токсичне харчове отруєння, яке виникає при вживанні продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Симптоми ботулізму з’являються  через кілька годин або через кілька днів після вживання небезпечного продукту. Спостерігається порушення зору (неможливість прочитати текст, двоїння в очах), порушення ковтання, гугнявість голосу, сухість в роті, запаморочення, слабкість м’язів, швидка стомлюваність, можливі короткочасні болі в животі та здуття живота, блювання, закрепи.

Лікування ботулізму – складне та дороговартісне. У деяких випадках ботулізм закінчується смертельно.

Ботулізм викликають мікроби групи клостридій. Клостридії у великій кількості присутні в грунті, в річковому мулі, де можуть існувати довгі роки, а також у кишечнику багатьох тварин, звідки з фекаліями потрапляють у ґрунт.

Харчові продукти, забруднені клостридіями і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм. Токсин клостридій – ботулотоксин – починає вироблятися тільки без доступу кисню, наприклад, у герметичній тарі, або у великій товщі продуктів – всередині туші або шматка м’яса чи риби або ковбасного виробу. Токсин може розвинутись в черевці засоленої риби, в овочах, рибі та м’ясі, засолених великими шматками, у великій тарі, до дна якої не проникає кисень.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього (а інколи і промислового) консервування м’яса, риби, рідше овочів та грибів. Потенційно небезпечними є усі консервовані та щільно закупорені продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.

Сардельки та інші ковбасні вироби, особливо у вакуумній упаковці, теж становлять загрозу щодо ботулізму.

Всі добре пам’ятають щодо небезпеки «бомбажних» консерв, але консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, теж можуть бути зараженими. Ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, бо мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Основа профілактики ботулізму – це дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. Тому гриби краще засушувати.

Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів.

Якщо можливо, то потрібно прогрівати домашні консерви перед вживанням, бо при 80 градусах ботулотоксин руйнується. Продукти після розморожування необхідно піддавати ретельній кулінарній обробці.

Не купуйте виготовлені у домашніх умовах консерви, в’ялену, копчену, засолену рибу й інших продукти харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою, так як зволікання може призвести до смерті.

Пам’ятайте, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тому ретельно слідкуйте за якістю продуктів, які споживаєте самі та Ваша родина!