back

Профілактика порожнини рота

03 березня 2020

Профілактика стоматологічних захворювань, як правило, включає в себе дві складові: щоденна гігієна ротової порожнини в домашніх умовах та регулярний медичний огляд у стоматологічному кабінеті.

Стоматолог допоможе Вам освоїти методи підтримки правильної гігієни ротової порожнини і вкаже на ділянки ротової порожнини, що потребують особливої уваги під час чищення зубною щіткою і зубною ниткою

        Які методи підтримки правильної гігієни ротової порожнини?

        Найнеобхідніша умова для здоров’я зубів та ясен – це підтримка правильної гігієни ротової порожнини. Здорові зуби – це не просто складова привабливої зовнішності та гарного самопочуття. Це ще й запорука повноцінного харчування і розбірливої мови. Від стану ротової порожнини багато в чому залежить здоров’я Вашого організму в цілому.

         Щоденна профілактика, у тому числі правильне чищення зубів, дозволяє запобігти розвитку захворювань ротової порожнини, і ця процедура є менш болісною, дорогою та проблемною, ніж лікування уражень, які могли б бути зупинені на початковій стадії.

         Між регулярними візитами до стоматолога кожен із нас має дотримуватися простих рекомендацій, що значно зменшують ризик розвитку карієсу, пародонтиту та інших захворювань ротової порожнини.

         Як відбувається профілактика у дорослих?

          Профілактика карієсу допомагає зберегти здоров’я зубів і ротової порожнини, а також закріпити лікування.

          Напевно, кожен знає, що стреси, погана екологія і сучасний ритм життя послаблюють наш імунітет, що призводить до негативних наслідків не тільки зі здоров’ям, але і з зубами і яснами. Тому необхідно:

1. Кожні півроку проходити профогляд.

2. Кожен день зранку та ввечері чистити зуби.

3. Після кожного прийому їжі використовувати ополіскувач або просто полоскати рот теплою водою.

4. Використовувати засоби, призначені для гігієни рота, наприклад, зубну нитку.

5. Кожні два-три місяці міняти зубну щітку.

6. Використовувати тільки якісну і перевірену зубну пасту, яка містить кальцій і фтор, але не в одному флаконі.

          Як проходить профілактика у дітей?

           Діти – це та категорія населення, яка більшою мірою схильна до захворювань ротової порожнини. Тому необхідно приділити увагу індивідуальній профілактиці карієсу, починаючи з раннього віку.

          Стоматологи радять:

- з першого року життя, як тільки у малюка з’явилися перші зубки, починати відвідувати лікаря, щоб вчасно відстежити патології і відхилення;

- як тільки з’явилися перші зубки необхідно починати їх чистити двічі на день. Для цього продаються спеціальні напальчники з м’якою щіточкою;

- з віком привчати малюка чистити зуби самостійно, але під наглядом дорослих;

- приділити увагу харчуванню, адже в такий період відбувається інтенсивне формування не тільки організму, але й зубів;

- зменшити або навіть виключити споживання солодощів, оскільки дитина може не знати кордонів, і надмірне споживання цукру призведе до карієсу.

         Правила профілактики

       Існують певні правила профілактики карієсу, яких необхідно дотримуватися кожному пацієнту, який бажає зберегти свою ротову порожнину і зуби здоровими.

       Варто розуміти, що профілактика – це не просто чистка зубів щіткою, а цілий ряд заходів:

  1. Чистити зуби необхідно не менше двох разів на добу по 2-3 хвилини. Фахівці не рекомендують чистити зуби перед прийомом їжі.
  2. Після кожного прийому їжі необхідно очищати міжзубний простір за допомогою зубної нитки і обполіскувати порожнину рота. Також можна пожувати жуйку без цукру, але не більше 10 хвилин.
  3. Необхідно постійно стежити за тим, щоб ротова порожнина не пересихала, бо це призводить не тільки до неприємного запаху, але й сприяє інтенсивному розмноженню мікробів.
  4. Не варто одночасно вживати продукти, які мають різну температуру. Це може призвести до руйнування емалі.
  5. І не забувати раз на півроку проходите профілактичний огляд у стоматолога.

        Обов’язково необхідно приділити увагу і збалансованому харчуванню, яке допоможе не тільки добре почуватися, правильно функціонувати організму, а й подбати про здоров’я Ваших зубів і ясен.

        При дотриманні правил гігієни ротової порожнини рот виглядає здоровим, а подих – свіжий та приємний. Це означає, що:

- зуби – чисті та вільні від зубного каменю;

- ясна рожеві, не болять і не кровоточать під час чищення;

- неприємний запах із рота не є постійною проблемою.

          Необхiдно пам’ятати, що лiкування i профiлактика захворювань ясен найбiльш ефективнi на раннiх стадiях, при перших ознаках хвороби. Адже є ряд захворювань слизової оболонки порожнини рота (лейкоплакiя, гiперкератоз губ, ерозивнi хейлiти, хронiчнi трiщини губ тощо), що протiкають поволi i не завдають болю або iнших неприємностей, але мають схильнiсть перероджуватися у злоякiснi пухлини. Своєчасне їх виявлення та лiкування допоможе зберегти не тiльки здоров’я, а й життя людини.

         Необхідно з дитинства придiляти належну увагу гiгiєнi порожнини рота, правильно харчуватися, давати зубам жувальне навантаження, регулярно вiдвiдувати стоматолога – i Ви збережете свої зуби, а значить, забезпечите здоров’я всьому органiзму.