back

Скарлатина: симптоми та профілактика

11 лютого 2020

      Скарлатина – інфекційне захворювання, яке має характерні ознаки: наявність загальної інтоксикації організму, лихоманка, запалення мигдалин, висип. Викликається скарлатина  стрептококом групи  А, який виробляє токсин. Джерелом інфекції  є хворий на скарлатину, який заразний з першого дня захворювання до 4-5 діб після зникнення клінічних симптомів. Скарлатина має повітряно – крапельний механізм передачі. Вхідними воротами інфекції є ротоглоткові мигдалини. Скарлатина небезпечна ускладненнями, серед яких, ангіна, ревматизм, хронічний тонзиліт та інші. Вакцина від скарлатини відсутня. Після перенесеного захворювання формується тривалий імунітет.

        Переважно хворіють діти віком від 2 до 10 років.

        Інкубаційний період  скарлатини триває до 12 днів, частіше становить 2-3 дні.

        Починається раптово та гостро. Підвищується температура тіла. Погіршення самопочуття, дитина стає млявою, сонливою. З’являються скарги на головний біль, біль у горлі під час ковтання, кінчик і край язика набуває червоний колір, язик набуває малиновий колір, характерний плямистий дрібний висип на шкірі(спочатку на шиї та верхній частині грудей, згинах кінцівок, протягом наступних 2-3 днів по всьому тілу), через тиждень шкіра починає лущитися. Висипання можуть тривати до 7 днів. Ще однією характерною ознакою хвороби є різкий контраст між червоними, палаючими щоками і блідим носогубним трикутником.

       Профілактичні заходи в навчальному закладі під час спалаху скарлатини:

·         Проводять щоденне вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день за використанням дезінфікуючих засобів.

·         Приміщення де перебувають діти провітрюють декілька разів на день.

·         Контролюють аби діти особливо ретельно дотримувались правил особистої гігієни.

·         Проводять медичне спостереження за контактними дітьми, де виявлено випадок скарлатини, протягом 21 дня з моменту останнього відвідування хворою дитиною закладу.

·         Забезпечують максимальну ізоляцію дітей на інкубаційний період захворювання (не переводять в іншу групу (клас) , не приймають нових дітей).

·         Для своєчасного виявлення нових випадків захворювання, які відвідують заклад, щоденно оглядають на наявність симптомів скарлатини та проводять термометрію.

·         Проводять санітарну просвітницьку роботу з батьками, щодо профілактики повітряно – крапельних інфекцій.

 

       Профілактика успішно досягається дотримання санітарно – гігієнічних норм, проведенням вологого прибирання з використанням дезінфікуючих розчинів, регулярним провітрюванням  та контролем стану здоров’я дітей.