back

Профілактика паразитарних хвороб

04 лютого 2020

На сьогодні в світі відомо понад 342 види різних гельмінтів, деякі з них зустрічаються рідко, інші дуже поширені. В Україні виявляють близько 30 видів глистів, які можуть спричинити захворювання у людини. Різні види гельмінтів викликають різні по характеру, важкості і тривалості захворювання.

        Перебування  глистів в організмі людини завжди шкідливо відбивається на здоров’ї. В залежності від локалізації в організмі паразитів людини (печінка, легені, кишківник, м`язи, та інші органи) відмічаються і різні клінічні прояви гельмінтних захворювань. Глисти пошкоджують цілісність тканини органів, можуть закрити просвіт кишки (аскариди), виділяють отруйні речовини, що знижує апетит, особливо у дітей, у хворих спостерігаються нудота, блювота, безсоння, зниження працездатності та ін. Люди, інвазовані гельмінтами, частіше хворіють різними інфекційними хворобами і важче переносять їх. В організмі людини можуть паразитувати різні представники гельмінтів- круглі черви (аскариди, волосоголовці, гострики, трихінели та ін.), ціп`яки (свинячий, бичачий, ехінокок та ін), сисуни (фасціола, опісторхоз та ін.) Назва захворювання залежить від назви паразитуючого гельмінта.

         Клінічні прояви гельмінтозів різноманітні: від гострих до стертих і малопомітних в перші дні захворювання. Це пов`язано з тим, що необхідний певний час, щоби з маленького яйця гельмінта виріс дорослий статевозрілий паразит або личинка: від кількох місяців до років. Тривалість життя глистів в організмі людини також різна і залежить від своєчасного звертання хворого до лікаря, якості проходження диспансеризації, періодичних медоглядів, дотримання правил особистої гігієни, громадської профілактики, технології приготування їжі (осбливо з м`яса, риби, свіжих овочів, фруктів та інших продуктів харчування).

            В організмі людини гельмінти можуть зумовити широкий спектр патологічних змін. Найчастіше паразитози видають себе зниженням апетиту, імунітету, частими респіраторними захворюваннями, алергією, порушенням травлення, нервовими розладами, анемією, болями в м`язах, тощо. Уражені гельмінтами діти вередливі та плаксиві, перебірливі у харчуванні.

            Є кілька груп населення, які передусім ризикують захворіти на гельмітози. До них належать діти, які відвідують дитячі заклади, мешканці сільської місцевості, люди, які мають домашніх тварин, рибалки, особи, які полюбляють їсти рибу чи м`ясо в сирому вигляді, особи, які приїхали з-за кордону.

            Як вберегти себе від зараження гельмінтами?

- з самого раннього віку прищеплюйте вашій дитині гігієнічні навички: миття рук перед  їдою, після сну, приходу з вулиці, відвідування туалету;
- говорите про це дитині, та і самі не забувайте мити під проточною водою
: овочі, ягоди, фрукти і усі предмети, іграшки побували на землі;
- правильно проводите термічну обробку м'яса, риби. Не забувайте, що кип'ячена гаряча вода - ваш кращий друг;
- правильно робіть вологе прибирання будинку. Не нехтуйте чистячими засобами на хлористій основі;
- частіше міняйте натільну і постільну білизну;
- у малюка має бути власне ліжко;
- коротко стрижіть нігті дитини;
- собаки (як і усі домашні тварини) періодично повинні проходити ветеринарний контроль;
- і як завжди - не займайтеся самолікуванням. Ліки можуть призначати тільки лікар. І тільки після обстеження можна з'ясувати
,  який препарат буде призначений дитині і в якому дозуванні.  Пам'ятайте про те, що препарати протигельмінтозів токсичні.

           Щоб якомога швидше діагностувати проблему і почати лікування, потрібно мінімум раз на рік здавати аналізу. Запорука вашого здоров'я - обережність, профілактика і своєчасне лікування.