back

Про матеріальне забезпечення фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами

14 грудня 2016

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 (далі – Закон) фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідом та отримують пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Але, незважаючи на норму Закону №2464, Міністерство фінансів України при приведенні у відповідність до норм Закону №2464 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 №449 (далі – Інструкція), залишило норму щодо звільнення фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують пенсію або соціальну допомогу (пункт 4 розділу ІІІ Інструкції). Також передбачено, що такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом (сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску).

Такими діями було передбачено новий механізм сплати єдиного внеску зазначеними особами, який не визначеним чинною редакцією Закону №2464, а саме – принцип умов самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску. В свою чергу частиною чотири статті 4 Закону № 2464 визначено, що такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умов їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, що не передбачено Інструкцією.

Відповідно до роз’яснення, наданого Державною фіксальною службою України, фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування і є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови самостійного визначення для себе бази нарахування єдиного внеску, при цьому подають до органів доходів і зборів звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування один раз на рік. Також було зазначено, що з 01.01.2016 на фізичних осіб-підприємців,у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, розповсюджується дія частини п’ятої статті 8 Закону №2464, якою передбачена сплата єдиного внеску у розмірі 22% до визначеної статтею 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску.

Водночас Державною фіскальною службою України було наголошено, що у зазначеної категорії платників після сплати внеску виникає право на отримання будь-якого виду соціальних виплат.

Враховуючи строки виникнення у цієї категорії платників права на будь-який вид соціальних виплат та спеціальні строки виникнення зобов’язань щодо сплаченого єдиного внеску, з метою запобігання незаконного отримання соціальних виплат, територіальні органи Державної фіскальної служби України зобов’язали при розгляді заяви про повернення коштів перевіряти інформацію у фондах соціального страхування та Пенсійному фонді щодо отримання, зазначеними у частині четвертій статті 4 Закону №2464 платниками, які сплатили єдиний внесок, будь-яких соціальних виплат.

Керуючись частиною третьою статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105, фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду.

За роз’ясненнями і консультаціями просимо звертатись за телефонами: у м.Мена – 2-14-08, 2-14-48 та у смт Сосниця – 2-36-72.

Менська міжрайонна виконавча дирекція
обласного відділення Фонду