22 червня 2015

На допомогу захисникам БатьківщиниДорожня карта
Для демобілізованих військовослужбовців
які проходили військову службу в районах проведення АТО
та членів сімей загиблих (померлих) учасників АТО

Права і пільги для учасників АТО та членів їх сімей – підстави та порядок отримання, рекомендації, довідкова інформація


Допомога учасникам АТО


Центр допомоги учасникам АТО – спільний проект влади та волонтерів


Відповідно до Указу Президента України в усіх областях створено Центри допомоги учасникам АТО. Необхідне розпорядження голови Чернігівської облдержадміністрації теж уже є, затверджено і Положення про Центр.

Про те, як зробити діяльність Центрів ще ефективнішою, говорили сьогодні на робочій нараді за головування заступника голови облдержадміністрації Сергія Биконі.

До складу Центру входять представники відповідних структурних підрозділів ОДА, військовий комісар області, представник територіального органу Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, волонтери. Працюватимуть вони на громадських засадах.

— Особливості створення Центру на Чернігівщині обговорено з представником Адміністрації Президента. Треба сказати, що в області волонтерами та Департаментом з питань цивільного захисту та оборонної роботи ОДА давно ведеться інформаційна кампанія та надається практична допомога учасникам АТО. Тож нашим досвідом у цій справі уже можуть скористатися інші регіони, — зазначив Сергій Биконя.

На нараді було обговорено питання співпраці волонтерів та ОДА залежно від напрямів роботи. Планується, що до кінця жовтня Центр запрацює у повноцінному режимі.

Наразі на офіційному сайті облдержадміністрації уже створено рубрику "Допомога учасникам АТО", у якій міститься уся інформація щодо соціального захисту бійців, довідка про виконану роботу та контакти служб та підрозділів, куди можна звертатися з проблемними питаннями.

Куди звертатись?


З питань практичної допомоги:

Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА, Єдиний волонтерський центр

м. Чернігів, вул. Полуботка, 70

контактні телефони:

Департамент – (04622)4-52-01

Єдиний волонтерський центр – 0631279622 (Обушний Геннадій Михайлович)

* * *

З питань соціального захисту та пільг:

Департамент соціального захисту населення Чернігівської ОДА

м. Чернігів, просп. Миру, 116А

контакті телефони:

- роз’яснення стосовно пільг – (04622)5-99-38

- забезпечення путівками для оздоровлення та засобами реабілітації – (0462)72-80-60

- консультації стосовно трудового законодавства – (0462)72-40-92

* * *

З питань отримання земельних ділянок:

Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області

м. Чернігів, просп. Миру, 14

контактний телефон: (0462) 67-85-63

* * *

З питань медичної допомоги:

Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА

м. Чернігів, вул. Щорса, 1Б

контактний телефон: (04622) 4-03-63Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю
облдержадміністрації


Порядок відведення земельної ділянки у власність та користування учасникам АТО та сім‘ям загиблих учасників АТО


Відповідно до статті 122 Земельного кодексу України земельні ділянки комунальної власності передають у власність або у користування сільська, селищна, міська рада, а щодо земель державної власності, земельні ділянки із земель сільськогосподарського призначення, які як правило, розташовані за межами населених пунктів – Головне управління Держгеокадастру в Чернігівській області.

Для реалізації конституційних прав на безоплатне отримання земельних ділянок із земель запасу державної власності для особистого селянського господарства військовослужбовці з відповідними документами що посвідчують участь в АТО (посвідчення, довідка, наказ, тощо), які бажають отримати безоплатно у власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності в межах норм безоплатної приватизації визначених Земельним кодексом України звертаються до Відділу Держгеокадастру в Корюківському районі. Відділом надається допомога при складанні клопотання про надання у власність земельної ділянки, проводиться підготовка графічного матеріалу з бажаним місцем розташування земельної ділянки, надається інформація про юридичні та фізичні особи, які мають право розробляти документацію із землеустрою та які працюють на території району, надається в межах законодавства всебічна консультативна допомога військовослужбовцям щодо подальшого оформлення права власності на земельну ділянку. Сформовані матеріали передаються до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області для підготовки дозволів.

Звертаємо увагу на те, що землі для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд надаються із земель, розташованих в межах населених пунктів. До клопотання додається: викопіювання з планово – картографічного матеріалу, на яких зазначається бажане місце розташування земельної ділянки; погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб); копія документу, що посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України).

Проект відведення земельної ділянки обов’язково складається при формуванні нових земельних ділянок. Проект є однією із важливих стадій порядку оформлення права власності на земельну ділянку. Підприємства в нашому районі мають технічні можливості та відповідних спеціалістів для розробки проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки як у власність так і в оренду. Деякі підприємства виконують роботи (крок 2 і крок 3), починаючи з розробки проекту землеустрою, закінчуючи його погодженням та отриманням витягу з ДЗК.


Надаємо покроковий порядок відведення земельної ділянки у власність та користування. З першого по останній кроки порядок виглядає наступним чином.


1 крок. Отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Для отримання дозволу необхідно звернутись з клопотанням (заявою) до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність або користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного Кодексу України (міські, селищні, сільські ради, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області). Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо надання дозволу приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки, копію паспорту, копію ідентифікаційного номера.


2 крок. Виготовлення та погодження проекту відведення земельної ділянки.

Після отримання дозволу на виготовлення проекту, необхідно звернутись до відповідної землевпорядної організації, в штаті якої працюють сертифіковані інженери-землевпорядники з метою розробки та організації погодження проекту землеустрою. Розроблений землевпорядниками проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню згідно статті 186-1 ЗКУ з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. У разі розташування на земельні ділянці об’єкт будівництва або планується розташування такого об’єкта, даний проект подається також на погодження до структурних підрозділів районних державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури. В окремих індивідуальних випадках проект погоджується з органом виконавчої влади у сфері охорони навколишнього природного середовища; центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини; з органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини; з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства; з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.

Для зручності та економії часу розробник одночасно може подати на погодження до органів земельних ресурсів за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до вище зазначених органів (у разі необхідності) - завірені ним копії проекту.


3 крок. Реєстрація земельної ділянки в кадастрі (ДЗК).

З 1 січня 2013 р. державні акти на право власності на земельну ділянку більше не видаються. На сьогоднішній день реєстрація права власності на земельну ділянку проходить в два етапи:

- реєстрація безпосередньо земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК);

- реєстрація речового права на земельну ділянку у районній (міській) реєстраційній службі Укрдержреєстру.

Для реєстрації земельної ділянки в земельному кадастрі (ДЗК), власник або уповноважена ним особа подає державному кадастровому реєстратору (місцеве управління (відділ) Держгеокадастру) наступні документи:

- заяву встановленого зразка;

- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

- електронний документ (обмінний файл формату XML).

На підтвердження реєстрації земельної ділянки у ДЗК, державний кадастровий реєстратор надає витяг з ДЗК про земельну ділянку, де містяться всі відомості про земельну ділянку та присвоєним кадастровим номером.


4 крок. Затвердження проекту відведення земельної ділянки.

Після отримання позитивних висновків щодо проекту відведення земельної ділянки, необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який надавав дозвіл на розробку проекту землеустрою та отримати рішення про затвердження проекту землеустрою та передачі у власність або користування земельної ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або користування.


5 крок. Реєстрація речового права на земельну ділянку здійснюється в реєстраційній службі Укрдержреєстру.

Згідно ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

а) для ведення фермерського господарства - в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара;

в) для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;

г) для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара;

ґ) для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара;

д) для будівництва індивідуальних гаражів - не більше 0,01 гектара.

Також хочемо зазначити, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених ЗКУ, провадиться один раз по кожному виду використання.


Соціальний захист воїнів АТО. Пам'ятка


Чернігівською ОДА розроблено Пам’ятку щодо соціального захисту ветеранів війни з числа учасників антитерористичної операції. Пам’ятка включає основні законодавчі аспекти медичної, психологічної, професійної реабілітації та соціальної адаптації учасників АТО.


Пам'ятка щодо соціального захисту ветеранів війни з числа учасників антитерористичної операції


Додаткові консультації можна отримати за телефоном (04622) 5-99-38 кожного дня з 08:00 год. до 17:00 год. Вихідний — субота, неділя.


Пам’ятка щодо соціального захисту ветеранів війни з числа учасників антитерористичної операції


Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій віднесено військовослужбовців, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції.

Підставою для надання пільг є посвідчення учасника бойових дій, видане органами Міноборони, МВС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, Адміністрації Держспецзв’язку, ДСНС за місцем реєстрації.

Згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасники бойових дій (стаття 12) та інваліди війни (стаття 13) мають право, зокрема, на такі пільги:

Безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 № 200 ухвалено Порядок забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням. Для отримання путівки учаснику бойових дій (інваліду війни) необхідно стати на облік до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або проживання (для осіб, що переселилися з тимчасово окупованої території) та подати наступні документи: заяву, медичну довідку лікувальної установи за формою № 070/о, копію посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни та документ, що підтверджує безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

75-відсоткову знижку (для учасників бойових дій) та 100-відсоткову знижку (для інвалідів війни) плати за житлово-комунальні послуги або тверде паливо та скраплений газ (за відсутності центрального опалення) в межах норм, передбачених чинним законодавством. Пільги на оплату житлово-комунальних послуг поширюються також на членів сім’ї пільговика, зокрема: дружину (чоловіка), їхніх неповнолітніх дітей ( до 18 років ); неодружених повнолітніх дітей, які визнані інвалідами з дитинства 1 та 2 групи або інвалідами 1 групи; особу, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови, що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатних батьків; особу, яка знаходиться під опікою чи піклуванням громадянина, що має право на пільги, та проживає разом з ним.

50-відсоткову знижку абонентної плати за користування квартирним телефоном та позачергове встановлення на пільгових умовах квартирних телефонів (оплата у розмірі 20 процентів від тарифів вартості основних та 50 процентів — додаткових робіт).

Безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, незалежно від відстані та місця проживання.

Безплатний проїзд для інвалідів війни 1 та 2 групи один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують інваліда 1 групи – 50-відсоткова знижка вартості проїзду один раз на рік зазначеними видами транспорту.

Інвалідам війни 3 групи та учасникам бойових надається право безплатного проїзду один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-відсотковою знижкою.

Постраждалі учасники антитерористичної операції безоплатно забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації незалежно від встановлення їм інвалідності. Постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 р. № 321 ухвалено Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів, дітей-інвалідів та інших окремих категорій населення. Для отримання направлення на забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації учасникам необхідно стати на облік до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації або проживання та подати наступні документи: заяву, копії паспорту та ідентифікаційного номеру, висновок МСЕК про встановлення групи інвалідності (в разі наявності) рішення військово-лікарської комісії чи висновок лікарсько-консультативної комісії лікувально-профілактичних закладів.

Інваліди з числа учасників АТО мають право на безоплатне отримання послуг з професійної реабілітації. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 80 ухвалено Порядок надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг. Для отримання направлення до центру професійної реабілітації інваліду необхідно стати на облік до управління соціального захисту населення за місцем проживання та подати наступні документи: заяву, висновок МСЕК про встановлення групи інвалідності, копії паспорту та ідентифікаційного номеру, індивідуальну програму реабілітації інваліда, документ про освіту та рекомендації територіального органу Державної служби зайнятості.Соціальний захист членів сімей загиблих учасників антитерористичної операції

Члени сімей загиблих учасників АТО, мають право на встановлення статусу особи, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб на яких поширюється дія цього Закону належать, зокрема:

сім'ї військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, держаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків);

сім'ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

До членів сімей загиблих, належать:

- утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв’язку з цим виплачується пенсія;

- батьки;

- один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні;

- діти, які не мали і не мають своїх сімей;

- діти, які мають свої сім’ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття;

- діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.

Особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" видаються посвідчення з написом "Посвідчення члена сім'ї загиблого".

Дітям загиблих осіб, до досягнення ними 16-річного віку передбачені законодавством пільги надаються на підставі довідки, що видається матері (або іншому повнолітньому члену сім'ї загиблої особи, або опікуну) за місцем реєстрації дитини.

Для встановлення статусу та видачі «Посвідчення члена сім’ї загиблого», а неповнолітнім дітям загиблих - довідки, яка дає право на пільги, слід звертатися до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації.

Згідно із ст.15 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни мають право на такі пільги:

50-відсоткову знижку плати за житлово-комунальні послуги, тверде паливо та скраплений газ (за відсутності центрального опалення) в межах норм, передбачених чинним законодавством;

50-відсоткову знижку абонентної плати за користування квартирним телефоном;

безплатний, проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, а також залізничним транспортом приміського сполучення та автомобільним транспортом приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

Щорічно до 5 травня ветеранам війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни органами соціального захисту населення виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

З питання надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу, з послуг зв’язку, ветерани війни можуть звернутись до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання) для включення інформації про них до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та підприємств, які надають житлово-комунальні послуги та послуги зв’язку, за місцем проживання для отримання знижки на оплату послуг.За інформацією Департаменту
соціального захисту населення
облдержадміністрації