19 травня 2015

НОВИНИ

Перспективний план обʼєднання територій громад Сосницького району16.05.2016

Обговорено аспекти формування об'єднаних громад

16 травня в райдержадміністрації, за співголовування голови районної державної адміністрації Валентина Очередька та голови районної ради Володимира Жуковецького, відбулося чергове засідання районної робочої групи з підготовки та впровадження перспективного плану формування територій спроможних громад Сосницького району Чернігівської області. У засіданні взяли участь селищний та сільські голови, громадські активісти та представники ЗМІ. Вів засідання голова райдержадміністрації Валентин Очередько.


Відкриваючи засідання голова райдержадміністрації нагадав, що у районі вже триває обговорення започаткованої Урядом реформи місцевого самоврядування в Україні. Вже відбулося кілька засідань районної робочої групи, результатом яких став розроблений проект перспективного плану формування територій громад Сосницького району. Цьому передували тривалі обговорення в громадах, наради за участі голів територіальних громад, вивчення нормативно-правової бази, досвіду перших об’єднаних територіальних громад Чернігівщини тощо.

Також Валентин Очередько наголосив на недостатності бюджетів нинішніх територіальних громад, їх дотаційності, що унеможливлює самостійне утримання громадами закладів освіти, медицини, культури. Окрім того, при об'єднанні громади мають розраховувати можливості утримання управлінського апарату для гарантування якісного надання усіх адміністративних послуг.

Представниками фінансового управління районної державної адміністрації було представлено попередні розрахунки бюджетів Сосницької та Авдіївської об’єднаних територіальних громад, адже саме такий варіант формування об’єднаних територіальних громад найбільш відповідає запропонованій Кабінетом Міністрів України методиці об’єднання громад та дозволить забезпечити людей всім спектром адміністративних та соціальних послуг. Обговорення теми було дуже активним. Пролунало багато думок, бачень і пропозицій.17.07.2015

Децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської – Президент

Президент Петро Порошенко взяв участь у засіданні Верховної Ради України, на якому розглядався запропонований ним законопроект про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади. Парламент 288 голосами підтримав направлення законопроекту на розгляд Конституційного Суду.

Звертаючись до депутатів із закликом підтримати законопроект, Глава держави нагадав, що є лише суб’єктом подання, а справжніми авторами є дві високоповажні комісії: українська Конституційна та європейська Венеціанська, яка схвалила велику роботу, проведену в Києві.

Глава держави підкреслив, що зміни не зачіпають розподілу повноважень між Верховною Радою, Урядом і Президентом, а стосуються лише стосунків центральної влади з місцевим самоврядуванням.

- Повноваження ми передаємо на рівень громад, а не областей, чи, не дай Боже, якихось там республік. Саме громади, як-то міста, села, селища та їхні об’єднання, є первинною, базовою, головною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України, – зазначив Президент.

Буде ліквідовано інститут голів державних адміністрацій, а оперативне управління областями і районами переходить до обласних та районних виконавчих комітетів. Виконкоми будуть формуватися місцевими радами, яких обирають люди, наголосив Глава держави.

Для нагляду за додержанням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування в районах та областях вводиться новий інститут – інститут префектів.

- Вони не матимуть жодного стосунку до розпорядження бюджетними потоками, фінансовими ресурсами місцевого самоврядування. Вони не керуватимуть, а лише здійснюватимуть наглядові функції, – підкреслив Глава держави.

Президент наголосив на принциповій позиції – децентралізації нема місця в таких сферах, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, контроль за дотриманням громадянських прав та свобод.

Президент особливо зазначив, що зміни до Конституції не мають жодного натяку на федералізацію.

- Україна була, є й буде унітарною державою. Проект змін до Конституції не передбачає і не може передбачати ніякого, як сьогодні написали деякі ЗМІ, особливого статусу Донбасу. Там його просто немає!, – підкреслив Глава держави, додавши, що проект змін до Основного Закону припускає можливість специфічного порядку здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької і Луганської областей, що визначається окремим законом. І такий Закон вже двічі ухвалювався Верховною Радою.

- Запропонована норма жодною комою не виходить за межі Мінських домовленостей, які всім світом – Радою безпеки Організації Об’єднаний Націй, всіма нашими партнерами, які забезпечують потужну світову коаліцію підтримки України під час російської агресії, – ці Мінські домовленості визнані безальтернативною основою для політико-дипломатичного врегулювання, - сказав Президент. Він наголосив, що на українську владу в питанні змін до Конституції ніхто не тисне ззовні.

- Закликаю політиків не збурювати суспільство пустими балачками, а вчитися демократії, засвоювати мистецтво пошуку компромісу, – підкреслив Президент.

Петро Порошенко наголосив, що Венеціанська комісія визнала запропоновану модель сумісною з Європейською хартією місцевого самоврядування.

- Децентралізація наблизить нашу політичну систему до європейської, – сказав він.

Глава держави також закликав Конституційну комісію дослухатися до лідерів кримськотатарського народу і передбачити норму, що Автономна Республіка Крим як невід'ємна складова частина України є національно-територіальним утворенням, через яке кримськотатарський народ реалізує своє право на самовизначення. Крім того, Президент очікує від комісії зміни до Конституції в частині реформування прогнилої судової системи.


Прес-служба Президента України19.06.2015

Затверджено проект Перспективного плану формування територій громад Чернігівської області

19 червня депутати обласної ради затвердили проект Перспективного плану формування територій громад області. Після останньої позачергової сесії два тижні тому він був доопрацьований із залученням до цієї роботи депутатів обласної ради.

Сьогодні за відповідне рішення проголосувало 59 депутатів, проти – 4, а 6 утрималося.

Проект Плану передбачав формування 16 територіальних громад на базі міст, 26 територіальних громад на базі селищ та утворення 41 сільських територіальних громад. Проте під час засідання президії обласної ради було внесено поправку щодо створення у Бобровицькому районі однієї громади замість запланованих раніше трьох.

Таким чином, замість 83 спроможних громад Чернігівщини, які були внесені до проекту Перспективного плану, залишається 81.

Як наголосив голова обласної державної адміністрації Валерій Куліч, і депутатам, і громадам треба правильно зрозуміти, що цей проект – не кінцевий. Це лише перший крок, без якого не можна рухатися далі. За його словами, прийняття документу дасть можливість зробити економічні та логістичні розрахунки: які бюджети будуть мати територіальні громади відповідно до наданих їм повноважень, як буде формуватися інфраструктура тощо.

Нам потрібні зміни, проте розумні та виважені. Громадські обговорення в усіх районах проводилися щоб максимально вивчити думку людей. Після затвердження ми маємо зробити відповідні розрахунки та надати рекомендації щодо економічної доцільності об’єднання тих чи інших громад. Так що наша спільна робота тільки починається, - підкреслив очільник області.

Принагідно з трибуни у сесійній залі Валерій Куліч звернувся до керівників районів і міст. За його словами, деякі з них призупинили виплату законної 20%-ої надбавки за престижність праці педагогічним працівникам навчальних закладів та установ.

Перегляньте своє ставлення до цього питання. У вас є перевиконання місцевих бюджетів, є можливість доплачувати – будь ласка, робіть це, - зауважив він.

Також на сесії обласної ради депутати затвердили звіт про виконання обласного бюджету за І квартал 2015 року, додатковий перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на 2015 рік, низку звернень до керівництва держави.Прес-служба облдержадміністрації


15.06.2015

Узгоджено остаточний варіант перспективного плану формування територіальних громад Чернігівщини

— Процес об’єднання територіальних громад має проходити виключно за принципом добровільності. Позиція обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій носитиме лише рекомендаційний характер. Не треба «через коліно» ламати місцеві громади, — на цьому наголосив голова обласної державної адміністрації Валерій Куліч 15 червня під час чергового засідання робочої групи з підготовки перспективного плану формування територіальних громад Чернігівщини. У засіданні взяв участь голова обласної ради Микола Звєрєв.

До обговорення доопрацьованих пропозицій, що надійшли з районів та міст регіону, були також запрошені керівники депутатської фракцій, голови постійних комісій обласної ради та представники територіальних громад.

Валерій Куліч звернув увагу присутніх на те, що питання прийняття перспективного плану формування спроможних територіальних громад розглядалось у п’ятницю на засіданні Ради регіонального розвитку при Президентові України. Глава держави, зокрема підкреслив, що цей план не є кінцевим розподілом, а стимулом для об’єднання буде економіка і формування власного бюджету.

— Перспективний план дасть змогу зробити економічні розрахунки. Право формувати власний бюджет і податкову базу отримають лише об’єднані громади, — акцентував керівник облдержадміністрації.

Протягом останніх двох тижнів в усіх громадах області тривало обговорення пропозицій до перспективного плану.

Крім того, представники «Офісу реформ», органів виконавчої влади продовжували інформаційно-роз`яснювальну роботу серед населення щодо переваг формування самодостатніх територіальних громад відповідно до чинного законодавства та положень методики. За результатами проведених консультацій, громадських обговорень було доопрацьовано проекти перспективних планів формування територій громад районів, міст та подано на чергове засідання робочої групи.

Кінцевим результатом сьогоднішнього засідання став узгоджений варіант проекту перспективного плану формування територій громад області. Вже завтра його подадуть на схвалення до обласної ради. І цілком можливо, що до кінця тижня цей план затвердять депутати обласної ради на позачерговій сесії.Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації


05.06.2015

Обговорено аспекти формування об'єднаних громад

5 червня в райдержадміністрації, за співголовування голова РДА Валентина Очередька та голови районної ради Геннадія Смаглюка, відбулося чергове засідання районної робочої групи з підготовки перспективного плану формування територій спроможних громад Сосницького району Чернігівської області. У засіданні взяли участь селищний та сільські голови, громадські активісти та представники ЗМІ. Вів засідання голова райдержадміністрації Валентин Очередько.

Оскільки на сесії обласної ради, яка відбулася 28 травня 2015 року, проект рішення «Про схвалення проекту перспективного плану формування територій громад Чернігівської області» був знятий із розгляду, а замість нього внесений проект рішення «Про заходи щодо підготовки проекту перспективного плану формування територій громад Чернігівської області», районні робочі групи отримали додатковий час для більш детального обговорення проектів районних планів із залученням до роботи депутатів обласної ради, місцевих активістів, ширшого кола громадськості для напрацювання важливих змін і доповнень, зауважень і пропозицій до вже розроблених проектів.

Відкриваючи засідання голова райдержадміністрації нагадав, що практично із початку року у районі вже триває обговорення започаткованої Урядом реформи місцевого самоврядування в Україні. Вже відбулося кілька засідань районної робочої групи, результатом яких став розроблений проект перспективного плану формування територій громад Сосницького району. Цьому передували тривалі обговорення в громадах, наради за участі голів територіальних громад, вивчення нормативно-правової бази тощо.

Також Валентин Очередько наголосив на недостатності бюджетів нинішніх територіальних громад, їх дотаційності, що унеможливлює самостійне утримання громадами закладів освіти, медицини, культури. Окрім того, при об'єднанні громади мають розраховувати можливості утримання управлінського апарату для гарантування якісного надання усіх адміністративних послуг.

Обговорення теми було дуже активним. Пролунало багато думок, бачень і пропозицій. Та зводилися вони до двох варіантів: формувати об’єднану Сосницьку громаду в межах всього району чи утворити Сосницьку та Авдіївську громади.

Більшість членів робочої групи підтримала останній варіант. Саме такий варіант формування об’єднаних територіальних громад найбільш відповідає запропонованій Кабінетом Міністрів України методиці об’єднання громад та дозволить забезпечити людей всім спектром адміністративних та соціальних послуг.

02.06.2015

Територіальна реформа — формування спроможних територіальних громад

— Питання об’єднання територіальних громад в одну спроможну, яка може себе фінансово утримувати і надавати населенню необхідний обсяг адміністративних і соціальних послуг, є назрілим. Нинішній фінансовий стан сільських громад області тому підтвердження, адже переважна більшість із них на 70-90% є дотаційними, — на цьому наголосив заступник директора Департаменту житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури облдержадміністрації Сергій Ситник під час чергового брифінгу для ЗМІ.

З початку року в країні, за його словами, розпочато процес реформування місцевого самоврядування. Уже відбулися зміни в бюджетному кодексі, ухвалено низку нормативно-правових актів щодо об’єднання територіальних громад. На сьогодні триває перший етап адміністративно-територіальної реформи — підготовка та затвердження перспективного плану формування спроможних територіальних громад. Уже три області — Дніпропетровська, Житомирська та Хмельницька затвердили такі плани.

Проект перспективного плану підготовлено і на Чернігівщині. Але на позачерговому засіданні сесії обласної ради, що проходило 28 травня, він не був затверджений депутатами. Основна причина цього, на думку Сергія Ситника, полягає у недостатньому залученні депутатів обласного рівня до обговорення пропозицій. Саме через це і вирішено доопрацювати проект перспективного плану формування спроможних територіальних громад у двотижневий термін, врахувавши всі думки та побажання.

За досить короткий час в області було проведено чималу роботу у просування цього питання. Попередні обговорення та консультації щодо утворення спроможних територіальних громад та формування їх потенційних адміністративних центрів відбулись у кожному районі області. В обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також у районах пройшли навчання понад 1000 фахівців, службовців різних рівнів. У засіданнях районних робочих груп з розробки проекту перспективного плану формування територій громад брали участь депутати обласного та районного рівнів. Загалом уже відбулось 65 засідань районних робочих груп.

Відповідаючи на запитання журналістів щодо переваг об’єднаних громад, директор «Офісу реформ» у Чернігівській області Ярослав Жиденко зазначив, що насамперед це фінансові ресурси. Об’єднана територіальна громада фінансуватиметься на таких самих засадах, як і нинішні міста обласного значення. За ними закріплюється 60% податку на доходи фізичних осіб. Це кошти на утримання дитячих садочків, шкіл, ФАПів, клубів, бібліотек, спортивних споруд тощо. Держава надаватиме субвенції на освіту, медицину, а за нестачі коштів — дотацію вирівнювання.

Окрім цього, держава ще стимулюватиме громади, які вирішили добровільно об’єднатися, додатково виділятиме кошти та сприятиме залученню міжнародних фінансів для проектів із реконструкції закладів бюджетної сфери. Уже в цьому році об’єднані територіальні громади області можуть отримати додатково понад 170 мільйонів гривень. На наступний рік закладено цифру дещо меншу — більше 145 мільйонів.— Самоврядна територіальна громада автономно розпоряджатиметься своїми фінансами, тому бюджетні кошти розподілятимуться раціональніше. Крім цього, рада громади визначатиме скільки їй потрібно службовців та призначатиме їм зарплати, — підкреслив Ярослав Жиденко. Він також зазначив, що об’єднання територіальних громад має відбуватись у межах однієї області, а статус населених пунктів як сільської, так і міської місцевості не зміниться.

Також під час брифінгу презентовано проекти планів об’єднання спроможних територіальних громад області, зокрема, Бахмацького, Чернігівського районів.Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації


19.05.2015

Триває підготовка перспективного плану формування спроможних територіальних громад Чернігівщини

На Чернігівщині, як і в країні загалом, розпочато процес реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. На сьогодні проходить його перший етап — підготовка перспективного плану формування спроможних територіальних громад. Пропозиції з районів та міст області до нього активно обговорюються як у самих громадах, так і на засіданнях робочої групи, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

18 травня на черговому засіданні робочої групи обговорили пропозиції до перспективного плану формування спроможних територіальних громад Чернігівської області. Участь у ньому взяли перший заступник голови обласної державної адміністрації Леонід Сахневич, голова обласної ради Микола Звєрєв, відповідальні особи райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення, які координують дані питання.

— Чернігівщина виявила бажання бути пілотною областю у впровадження реформи місцевого самоврядування. На сьогодні стоїть завдання дуже в стислі терміни доопрацювати пропозиції до перспективного плану формування територіальних громад. Після цього голова обласної державної адміністрації відповідно до нормативно-правових актів винесе цей документ на розгляд сесії обласної ради, — підкреслив голова обласної ради Микола Звєрєв. Без цих планів, за його словами, громади не отримають фінансування на розвиток з Державного фонду регіонального розвитку.

Під час засідання було заслухано інформацію представників районів щодо об’єднання територіальних громад. Озвучуючи пропозиції, вони наголошували на врахуванні специфіки області — маємо найбільшу територію та найменшу щільність населення. А Методика формування територіальних громад передбачає, в кінцевому результаті, забезпечення якісного рівня надання послуг для населення, зокрема, у сфері охорони здоров’я, освіти, культури соціального захисту та житлово-комунального господарства.

Тому, було дано доручення деяким районам у дводенний термін доопрацювати пропозиції та надати їх до обласної ради на узагальнення. Наступним кроком буде виготовлення картографічних матеріалів та опрацювання проекту перспективного плану формування спроможної територіальної громади депутатами обласного рівня. А вже наприкінці травня цей документ буде винесено на затвердження сесії обласної ради.Департамент інформаційної діяльності
та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації


15.05.2015

Реформа територіального устрою та Сосниця

У Сосниці 14 травня пройшов семінар «Засади та основні напрями реформування територіальної організації влади та децентралізації фінансів». Його слухачами стали голови територіальних громад району, секретарі сільських рад, працівники райдержадміністрації та виконавчого апарату районної ради.

Відкрили семінар та взяли в ньому участь керівник апарату Сосницької РДА Єсипенко Микола Степанович, керівник Офісу реформ у Чернігівській області Ярослав Жиденко та експерт Офісу реформ Микола Силенко.

Даний семінар був присвячений децентралізаційній реформі в Україні, були розглянуті питання пов’язані з бюджетною децентралізацією, формуванням перспективного плану об’єднання територіальних громад, а також розглянуто основні положення «Методики формування спроможних територіальних громад». Представники Сосницького району поставили такі питання: «Чи буде надаватися освітня та медична субвенція у повному обсязі?», «Чи будуть надаватися додаткові кошти на ремонт доріг між населеними пунктами?», «Які повноваження будуть виконувати старости?», «Чи контролюватиме держава використання власних коштів об’єднаної територіальної громади?», «Які переваги отримає об’єднана територіальна громада?».

Заняття проводили керівник Офісу реформ у Чернігівській області Ярослав Жиденко та експерт Офісу реформ Микола Силенко.