back

Яке має бути правильне освітлення в кімнаті дитини

15 вересня 2020

Дитяча кімната повинна забезпечувати нормальне емоційне і фізичне здоров'я дитини. Щоб вранці малюк легко прокидався, а ввечері добре засинав, потрібно ретельно продумати правильне освітлення дитячої кімнати.

Одним з важливих складових є правильне освітлення дитячої кімнати. Адже достатній рівень освітленості і ергономічне розташування освітлювальних приладів дозволяють дитині зберегти зір навіть при дуже напружених шкільних навантаженнях. Для цього потрібно як природне освітлення, так і штучне.

Правильне природне освітлення дитячої кімнати

Якщо є можливість вибирати сторону, куди будуть виходити вікна дитячої, то краще вибрати східну або південно-східну. В цьому випадку сонячне світло буде оптимальним для режиму малюка, що добре позначиться і на його психоемоційному стані. А ось західна і інші сторони зажадають коригування за допомогою штучного освітлення. У кімнаті, що виходить на північ, краще максимально «відкрити» вікна. Крім того, в темній кімнаті дитячої краще не використовувати темну колірну гаму. Оптимальними для малюка вважаються натуральні жовті, сині та зелені відтінки, а ось від яскравих червоних і помаранчевих тонів краще відмовитися хоча б до досягнення підліткового віку.

Як розробити схему штучного освітлення дитячої кімнати?

Щоб визначити, скільки освітлювальних приладів вам знадобиться, потрібно вирішити, які види ламп будете використовувати. Можна вибрати лампи розжарювання, галогенні, світлодіодні, люмінесцентні (енергозберігаючого типу). Їх число безпосередньо залежить від потужності, розміру приміщення і кількості функціональних зон. Незважаючи на площу дитячої, необхідно виділити спальню, ігрову і робочу зону (в кімнаті підлітка - спальня, «кабінет» і місце для спілкування). До кожної з цих функціональних зон пред'являються свої вимоги за рівнем освітленості.

Зазвичай в дитячій кімнаті створюють багаторівневе освітлення: загальне (стельове за допомогою люстр, підвісних або точкових світильників), локальне (бра над м'яким куточком, в зоні перегляду телевізора), спеціальне (світильник на гнучкому кронштейні або настільна лампа, каганець у головах).

Загальне освітлення надзвичайно важливо не тільки для ігрової зони. Під час виконання домашніх завдань потрібно включати крім настільної лампи ще й стельову люстру (або точкові світильники). Для малюка потрібне яскраве, але розсіяне світло, що може дати люстра з плафоном з матового скла або паперу. Небажано використовувати для кімнати блискучі кришталеві люстри, в тому числі і з метою забезпечення безпеки малюка. Адже великий і крихкий освітлювальний прилад швидко вийде з ладу в кімнаті хлопчаки, що мріє про кар'єру футболіста або баскетболіста.

Зверніть увагу, що останнім часом при оформленні інтер'єрів віталень, кухонь або дитячих використовується комбіноване стельове освітлення: люстра і ряд точкових світильників (або світлодіодне підсвічування по периметру). Точкові освітлювальні прилади дозволяють забезпечити рівномірне освітлення всієї дитячої. Наприклад, галогенні лампи світять яскраво, але не різко, їх світло не буде засліплювати малюка. Від ламп денного світла краще відмовитися, при такому освітленні малюк швидше втомлюється, більше вередує і може «посадити» зір.

Настінні світильники забезпечують середній (локальний) рівень освітлення і при необхідності розташовуються в зоні відпочинку або куточку для читання. Іноді світла стельових світильників достатньо, щоб читати, не напружуючи очі. В цьому випадку можна обмежитися лише стельовим і спеціальним освітленням. Забезпечують останнім освітлювальні прилади біля ліжка і робочого столу. У кімнаті новонародженого для зручності батьків іноді роблять на рівні підлоги світлодіодне підсвічування з датчиком руху. Для дитячої краще вибрати нічник з диммером, для регулювання яскравості світіння лампи (особливо, якщо малюк боїться засинати в темряві). Деякі нічники, виконані у вигляді звіряток, рослин і т.д., можуть стати самостійними декоративними елементами в інтер'єрі. При цьому їх легко замінити, коли дитина дорослішає і змінює свої інтереси.

З метою безпеки краще не використовувати в кімнаті дошкільника настільні лампи і торшери, замінивши їх настінними світильниками на гнучких кронштейнах. При цьому потрібно, щоб світло падало зліва від робочого столу, якщо дитина правша, і справа - якщо лівша.

Таким чином, розробляючи правильне освітлення дитячої кімнати, необхідно перевірити, чи виконані всі вимоги по рівню освітленості приміщення, безпеки освітлювальних приладів для малюка.

 

За повідомленням Сосницького районного управління Держпродспоживслужби України