back

Роз'яснення норм чинного законодавства щодо Генерального плану забудови смт Сосниця

09 січня 2020

На численні звернення громадян щодо надання роз’яснень норм чинного законодавства

Згідно ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної діяльності на місцевому рівні та призначений для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. Згідно п.8 цієї ж статті строк дії генерального плану населеного пункту не обмежується.

Незважаючи на те, що генеральний план смт.Сосниця розроблено у 1987 році, він є чинним до розроблення нового генплану, але потребує коригування, так як відсутній план зонування і він втратив свою актуальність. Таким чином виділення земельних ділянок в користування фізичним та юридичним особам під ведення особистого селянського господарства, будівництва та обслуговування житлового будинку й господарських будівель і споруд ця містобудівна документація не передбачає і не дозволяє. Необхідне розроблення детального плану території або плану зонування.

Отже, продовження терміну дії генерального плану забудови смт.Сосниця, розробленого в 1987 році,  не є підставою для передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб.

Згідно ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, крім випадків:

1) розташування на земельній ділянці будівлі (споруди), що перебуває у власності фізичної або юридичної особи;

2) приватизації громадянином земельної ділянки, наданої йому в користування відповідно до закону;

3) надання земельної ділянки, розташованої на території зони відчуження чи зони обов’язкового відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

4) надання земельної ділянки для розміщення лінійних об’єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, ліній електропередачі, зв’язку);

5) буріння, влаштування та підключення нафтових і газових свердловин за межами населених пунктів;

6) будівництва, експлуатації військових та інших оборонних об’єктів.

Відповідно п.3 ст.22 Земельного Кодексу України землі сільськогосподарського призначення  передаються у власність та надаються у користування громад для ведення особистого селянського господарства. Пріоритетність земель сільськогосподарського призначення в тому, що землі, придатні для потреб сільського господарства повинні надаватись насамперед для сільськогосподарського використання. Згідно Закону України «Про особисте селянське господарство» будівництво  на таких землях не передбачене без зміни цільового призначення.

Зміна цільового призначення земельної ділянки чи землі, відповідно до ст.20 Земельного Кодексу України, здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Відповідно до ч.4 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування та/або детальному плану території, забороняється. Причому наявність затвердженого плану зонування або детального плану території є обов’язковою в ході погодження проекту землеустрою зі зміною цільового призначення.

На сьогодні новий генеральний план смт Сосниця знаходиться в стадії завершення, затвердження  генерального плану очікується в  I кварталі 2020 році.

Сектор містобудування, архітектури та

житлово-комунального господарства

райдержадміністрації