Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія - http://sosadm.cg.gov.ua/old
back

22 січня 2018

Обережно: дифтерія. МОЗ закликає вакцинувати дітей і ревакцинуватися дорослим

Під час епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на цю хворобу захворіли близько 20 тисяч осіб, 696 з них померли.

Варто пам’ятати, що єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень (блокування дихальних шляхів, міокардит, ушкодження нерва, легенева інфекція) — вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих (кожні 10 років).

В Україні дітям щеплення від дифтерії можна зробити безкоштовно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правця АКДП. Також наявні безкоштовні вакцини для профілактики дифтерії та правця АДП та АДП-М (із зменшеним вмістом антигену, яку застосовують для дорослих). На початок 2018 року в Україні було в наявності 2,7 мільйона доз вакцини АКДП, 700 тисяч доз — АДП та 6,1 мільйона доз — АДП-М.

За 11 місяців 2017 року 45,4% дітей (віком 18 місяців) отримали три дози вакцини АКДП, майже 39% дорослих захищені від дифтерії вакциною АДП-М.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати побічні реакції (наприклад, болісні відчуття і припухлість у місці ін'єкції, підвищення температури). Серйозні реакції вкрай рідкісні.

Для лікування дифтерії в Україні наявні 900 доз протидифтерійної сироватки, які надійшли як гуманітарна допомога наприкінці 2017 року. Препарати мають сертифікат відповідності умов виробництва лікарських засобів вимогам належної виробничої практики (сертифікат GMP). Крім того, на 2018 рік закладено в бюджет понад 40 мільйонів гривень для закупівлі сироваток та імуноглобулінів для лікування хворих на небезпечні інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності, серед яких і дифтерія.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що може спричинити слабкість, біль у горлі, лихоманку, набряк залоз у шиї. Також він може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему. Дифтерія проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

 

За інформацією Міністерства охорони здоров'я України